Jiří Chaloupka

Příběh Jiřího Chaloupky, Čecha, který emigroval do Austrálie a zasvětil svůj život dokumentování a ochraně skalních maleb australských domorodců v Severním teritoriu.

V roce 1948, hned po převzetí moci komunisty v ČR, emigroval do Austrálie. Tam se jeho osud s australskou domorodou kulturou navěky prolnul, kdy při práci mapování vodních toků Severního teritoria měl mladík čas poznávat původní Austrálce a jejich tradiční způsob života.

Poháněn láskou k domorodým kulturám se ze zapáleného skauta a milovníka přírody stal předním odborníkem na skalní malby původních obyvatel, zejména těch, kteří pocházejí z území Kakadu. Později se stal kurátorem a následně držitelem Řádu Austrálie za své služby domorodému umění a kultuře. Teprve díky jeho výzkumům a snímkům dokázali odborníci vědecky lépe odhadnout stáří domorodé kultury Austrálie.

I přes celoživotní vášeň a jeho originální přínosy pro domorodé kultury Austrálie na svou rodnou zemi nikdy nezanevřel a po převratu ji opakovaně navštívil. Ve věku 79 let – 18. října 2011 – v australském Darwinu zemřel.

Jako první Čech měl v Austrálii státní pohřeb, ale na jeho výslovné přání polovina jeho popela spočinula v rodném Týništi poblíž Hradce Králové. Zanechal po sobě pozoruhodné dědictví porozumění a úcty vůči domorodé kultuře Austrálie, jež žije dál díky programu George Chaloupka Fellowship, nadaci založené v roce 2008, která usiluje o zachování skalních kreseb v oblasti Arnhemské země. Sblížení zdánlivě odlišných kultur a kultivování kladných vztahů mezi nimi je tématem, které se prolíná celým jeho životem.

České velvyslanectví
Zdroj: Velvyslanectví ČR v Canbeře

Na jeho počest visí obraz Klokan a Napajedla, vytvořen pod vedením Yidnji – domorodého výtvarníka Grega Josepha společně s kolegy a přáteli Velvyslanectví ČR, hrdě na zdi v hlavním sálu Velvyslanectví ČR.

Náhledový obrázek: Jiří Chaloupka. Zdroj: Gilbert Herrada, theaustralian.com.au

Češi v Austrálii

Oslavenec Jan Novák

V souvislosti s aktuální oslavou fantastických stých narozenin lyžaře Franka Příhody se sluší udělat malou exkurzi do historie a připomenout jiného významného krajana v Austrálii, který disponoval darem

Chci si přečíst »

You're currently offline. | Nyní jste offline.

Kontaktujte Generální konzulát České republiky v Sydney

Kontaktujte Velvyslanectví České republiky v Canbeře