Miroslav Bukovský

Příběh o unikátním jazzmanovi, Miroslavu Bukovském, který se narodil v Československu v roce 1944 a v roce 1968 emigroval do Austrálie, kde se se svými skladbami stal jazzovou hvězdou. Měl významný vliv na výuku jazzu na australských univerzitách.

Miroslav Bukovský s jeho hudebními nástroji

Miroslavův otec byl disident. Následné pronásledování komunistickou stranou zasáhlo i jeho syna, Miroslava, který musel studovat výrobu šperků, aby se následně mohl přihlásit na univerzitu.

V 50. letech komunistický režim nahlížel na jazz jako na projev kapitalismu a podpory americké kultury. V 60. letech došlo k zajímavé změně v názoru. Po turné Paula Robesona, afro-amerického hudebníka a zároveň člena americké komunistické strany, po Východním bloku, si režim pak uvědomil, že v Americe jazzová hudba mohla být i výtvorem dělnické třídy a začal ji více podporovat.

Ještě v Čechách v roce 1967 pan Bukovský absolvoval s vyznamenáním Janáčkovou konzervatoř v Ostravě. Janáčkovou konzervatoř si zvolil, protože v té době komunismu byla jedinou vysokou školou, která vyučovala jazzovou hudbu. Poté, co v roce 1968 utekl z Československa vlakem do bývalé Jugoslávie, režim ještě usilovněji pronásledoval jeho tatínka, který zůstal v ČSSR.

Začátky v Austrálii byly těžké, ale už v roce 1969 navázal kontakt s hudebníky v Sydney a začal hrát v různých skupinách a klubech. V roce 1974 se přidal ke kapele slavné australské zpěvačky, Marciy Hines, kde hrál 5 let. Roku 1974 nastoupil na hudební fakultu na Konzervatoři v Sydney, kde se rok poté podílel na zahájení prvního kurzu jazzové hudby v Austrálii. Dodnes učí na fakultě jazzové hudby na Australské Národní Univerzitě a aktivně vystupuje na koncertech.

Miroslav Bukovský je zařazen mezi čelní jazzové skladatele a učitele a je dlouhodobě považován za jednoho z nejlepších trumpetistů v Austrálii. Jazzový muzikant, neustále a hravě zkoušející různé sestavy a kompoziční postupy, byl spoluzakladatelem spousty kapel např. MoontraneTen Part Invention. V roce 1991 založil kapelu Wanderlust, která se skládala ze 6 předních jazzových hudebníků, z nichž každý už sklidil uznání a pochvalu. V devadesátých letech skupina podnikla rozsáhlé turné po Austrálii, Asii i Evropě a byla jí udělena cena ARIA v roce 1993.

V roce 1999 pracovní nabídka učit na plný úvazek Miroslava Bukovského zavedla do Canberry, kde se stal součástí Canberra School of Music (později ANU School of Music). Pan Bukovský měl obrovský vliv nejenom na rozkvět jazzové scény v Sydney začátkem 90. Let, ale také na období jazzového rozmachu v Canbeře nazývané „Canberra Jazz Renaissance“. Hluboce zapůsobil na jazzovou komunitu svými unikátními skladbami. Každá píseň zní jinak, podle toho, jak k ní konkrétní muzikant přistupuje.

Pan Bukovský přiznává, že se vždy bude považovat za Čecha, akorát se stal částečně Australanem. Na svou vlast ale nikdy nezanevřel. Po roce 1989 se rád vrací do ČR a cítí se tam dobře. Tento pocit přirovnává k obouvání si starých bot. V Čechách především využívá příležitosti navštěvovat svého tatínka. V 90. letech podnikl několik turné po Evropě a dokonce vystoupil na narozeninové oslavě bývalého prezidenta Václava Klause. V roce 2019 se do ČR vrátil, aby vystoupil v prvním založeném jazzovém klubu v Praze, v klubu Reduta.

Rozdíl mezi českou a australskou jazzovou scénou je podle pana Bukovského obrovský. Praha je posetá jazzovými kluby, které se nechaly unést vlnou kulturního turismu. Jazz v Austrálii tak populární není. Jazzoví hudebníci v Austrálii se až na výjimky nemohou živit hraním v klubech. Vždy si museli nějakým způsobem přivydělávat.

V roce 2012 složil písničku inspirovanou jednou z nejslavnějších maleb v NGA, Blue Poles Jacksona Pollocka, a v minulých letech vystupoval na Capital Jazz Festival. Po spoustě vydařených projektech, v hudebních činnostech nepolevuje a hraje velmi významnou roli v jazzové komunitě až dodnes.

Miroslav Bukovský (napravo) vystupující na Velvyslanectví ČR v Canbeře při příležitosti 15. výročí vstupu do EU
Češi v Austrálii

Oslavenec Jan Novák

V souvislosti s aktuální oslavou fantastických stých narozenin lyžaře Franka Příhody se sluší udělat malou exkurzi do historie a připomenout jiného významného krajana v Austrálii, který disponoval darem

Chci si přečíst »

You're currently offline. | Nyní jste offline.

Kontaktujte Generální konzulát České republiky v Sydney

Kontaktujte Velvyslanectví České republiky v Canbeře