Oslavenec Jan Novák

V souvislosti s aktuální oslavou fantastických stých narozenin lyžaře Franka Příhody se sluší udělat malou exkurzi do historie a připomenout jiného významného krajana v Austrálii, který disponoval darem dlouhověkosti. Řeč je o plukovníku Janu Novákovi (1897 – 1996), jednom z mála československých legionářů z první světové války, kteří se usadili v Austrálii.

Jeho životní příběh by vydal na knihu. Novákovi rodiče koncem 19. století odešli za prací na Volyň do městečka Rovno. Zůstali však českými vlastenci a synovi od útlého věku vštěpovali vztah k české zemi, kterou sám nikdy neviděl. Byl odveden do carské armády, ale díky studiím zatím nemusel narukovat. Školu nakonec sám přerušil v květnu 1915 a odjel do Kyjeva, kde vstoupil do Českého spolku na Rusi a přihlásil se do České družiny. Po výcviku putoval s ostatními na frontu a zúčastnil se i slavné bitvy u Zborova v červenci 1917.

Po skončení první světové války se přestěhoval do Čech. Absolvoval obchodní akademii v Berouně a začal pracovat jako prodavač. Během nacistické okupace za druhé světové války byl dvakrát zatčen a obviněn z ilegální činnosti. Po roce 1945 byl jmenován zemským velitelem Sboru národní bezpečnosti v Ostravě a měl na starosti celé Ostravsko, Valašsko, Těšínsko a Opavsko. Jako přesvědčený demokrat a masarykovec neměl po komunistickém převratu v únoru 1948 nadějné vyhlídky. Záhy byl odvolán z funkce a perzekuován. V létě 1949 se mu podařilo odejít do exilu a usadil se v Melbourne. Až do vysokého věku zůstal aktivní v krajanském hnutí. Spoluzakládal Československou obec legionářskou v Austrálii, byl doživotní čestný předseda Nezávislého sdružení bývalých československých vojáků, čestný člen Sokola Sydney a Československého country clubu na předměstí Kemps creek.

Novákovy narozeniny se každým rokem staly příležitosti ke krajanskému setkání v příjemné atmosféře. Největší cti se mu dostalo, když v dubnu 1995 navštívil Sydney prezident Václav Havel a předal Novákovi vyznamenání a originální vojenskou čepici. Jediný účastník bitvy u Zborova Jan Novák zemřel 23. června 1996 v úctyhodném věku 99 let.

Text připravil Martin Nekola.

Foto: Václav Havel s Janem Novákem, jaro 1995.
Foto: Oslava Novákových 97. narozenin v Czechoslovak Country Club v Kemps Creek v lednu 1994.
Češi v Austrálii

Stanislav Brzobohatý-Berton

Stanislav Brzobohatý se narodil 2. března 1924 v Brně, kde rovněž absolvoval gymnázium. Za druhé světové války se živil jako inspicient a herec v Hranicích na Moravě, nevyhnul se

Chci si přečíst »

You're currently offline. | Nyní jste offline.

Kontaktujte Generální konzulát České republiky v Sydney

Kontaktujte Velvyslanectví České republiky v Canbeře