Sydney FC Prague: Čeští hráči poznamenali fotbalovou scénu státu NSW

Po masivním přílivu evropských přistěhovalců v 50. letech začaly v Austrálii růst sportovní kluby jako houby po dešti. Český klub, Sydney FC Prague, byl jedním z nich. Nejenom, že klub byl u zrodu fotbalové ligy státu Nový Jižní Wales, ale dokonce si v této soutěži několikrát vydobyl první příčku.

V tomto článku Vám přiblížíme průběh rozkvětu evropských přistěhovaleckých sportovních klubů v poválečném období v Austrálii a představíme  příběh o českém klubu, který se zapsal do dějin australské kopané.

Austrálie je kotel, tzv. melting pot, různých kultur. „Země klokanů“ je současně proslulá svým aktivním přístupem k životu. Australané jsou národ, který miluje sport ai na mezinárodní scéně v pestré škále různých sportů vyniká. Sice klasická kopaná v Austrálii se netěší stejné oblibě jako v Evropě, nicméně kopané zde neustále získává na oblíbenosti.

Během bouřlivého 20. století proběhlo několik vln přistěhovalectví do Austrálie. Největší počty migrantů  začínaly přijíždět po konci druhé světové války v souvislosti s aktivitami nově založeného australského imigračního úřadu. Účelem prvního imigračního plánu bylo přilákat migranty a tím zvýšit populaci Austrálie o jedno procento ročně. Následkem tohoto kladného přístupu k imigrantům a i díky několika nově uzavřeným mezinárodním dohodám mezi Austrálií a evropskými státy, nastal poválečný imigrační boomV etnickém složení poválečných přistěhovalců zaujímali druhé místo po Britech Italové, potom Němci, Nizozemci, Řekové a Poláci. Mezi přistěhovalci se vyskytl i nemalý počet Čechů.

Noví přistěhovalci místní fotbalovou scénu rychle poznamenali a etnicky bohaté kluby se začaly rozkvétat. V 50. letech založili Italové klub APIA se sídlem v Leichhardtu, Maďaři klub St-George Budapest v jihu Sydney, Řekové Pan-Hellenic, Chorvati Sydney Croatia a i řady židovského klubu s názvem Hakoah, založeného v roce 1939, se značně rozrostly.

Ale jak na tom byli Češi?

Několikrát v historii byli Australané svědky šikovnosti českých fotbalistů. Svými výkony sklidili úspěch a budili na hřišti respekt. Již v 20. letech 20. století si čeští fotbalisté v Austrálii vydobyli dobrou pověst při čtyřměsíčním zájezdu klubu AFK Vršovice, kterýsi po návratu do Čech ponechal anglický název Bohemians a jako maskota klokana.

I navzdory menšímu zastoupení ve srovnání s ostatními evropskými národy, kteří se v poválečných letech usadili v největším městě Austrálie, Sydney, nakonec vyčníval fotbalový klub skládající se převážně z Čechů, který se i na základě tohoto faktu pojmenoval Sydney FC Prague. 

Fotbal – závod Hakoah versus Prague ve Sydney v roce 1961. Zdroj NAA A1200, L39011

 

Mezi hvězdy Sydney FC Prague patřil Miloš Muller, který v roce 1955 reprezentoval Austrálii v mezinárodním zápase proti družině z Jižní Afriky. Za Sydney FC Prague střelil 378 gólů. Obránce David Zeman byl vybrán do australské sestavy na kvalifikační zápas na Mistrovství světa ve fotbale v roce 1970.

Až do roku 1957 se klub skládal skoro výlučně z Čechů. V roce 1957 se k týmu přidal Australan Ron Lord, tedy rok poté, co reprezentoval Austrálii na olympijských hrách v Melbourne.. Český klub se v r. 1957 stal jedním ze zakladatelů první fotbalové ligy v NSW, tzv. Division One, a nalákal tak do svých řad i spoustu šikovných rakouských hráčů.

Fotbal – závod Hakoah versus Prague ve Sydney v roce 1961. Zdroj NAA A1200, L39014
Článek z novin Canberra Times 14. srpna 1958. Source: NLA
Zlatý věk zažíval klub na konci 50. a v 60. letech, kdy si souprava převážně českých hráčů na svůj vrub připsala nesčetný počet vítězství.

V prvních sedmi sezónách, od založení NSW Division One, nastavili Češi laťku velmi vysoko. -Klub Sydney FC Prague skončil během toho období celkem čtyřikrát na prvním místě. Je považován za jeden z nejúspěšnějších fotbalových klubů 50. a 60. let Austrálie.

Australský fotbalový boom v poválečných letech lze do velké míry připsat evropským přistěhovalcům, mezi kterými sestava českých hráčů vynikala. Častý výskyt Evropanů v řadách australských sportovních klubů nejenom, že dnes už nikoho nepřekvapí, ale je skoro očekáván.

Češi v Austrálii

Oslavenec Jan Novák

V souvislosti s aktuální oslavou fantastických stých narozenin lyžaře Franka Příhody se sluší udělat malou exkurzi do historie a připomenout jiného významného krajana v Austrálii, který disponoval darem

Chci si přečíst »

You're currently offline. | Nyní jste offline.

Kontaktujte Generální konzulát České republiky v Sydney

Kontaktujte Velvyslanectví České republiky v Canbeře