V čem jsou Čechy a Austrálie rozlišné a podobají se vůbec? Zde naleznete porovnání Česka s Austrálií.

Česká Republika: 78 865 km2

Austrálie: 7 692 024 km2

Česká Republika: 10,65 milionů

Austrálie: 25,4 milionů

Česká Republika: Praha (1,31 mil. obyvatel)

Austrálie: Canberra (400 tis. obyvatel)

Česká Republika: Karlův most, Pražský hrad, Staroměstské náměstí, Pražský orloj, Český Krumlov, Karlovy Vary, Telč

Austrálie: Sydney Harbour Bridge, Sydney Opera House, Uluru, Velký bariérový útes, Great Ocean Road

Česká Republika: ČR je vnitrozemský stát. Hraničí na východě se Slovenskem, na severu s Polskem, na jihu s Rakouskem a na západě s Německem.

Austrálie: I když její mimořádně suché vnitrozemí pokrývá obrovskou plochu, Austrálie je ostrovní stát obklopený mořem. Drtivá většina obyvatelstva bydlí na jihovýchodním pobřeží.

Česká Republika: ČR je obklopena horami. To ji v minulosti ochránilo před několika válečnými taženími. Nejvyšší hora v ČR je Sněžka ve východní části Krkonoš. Její vrchol je 1.603 metrů nad mořem.

Austrálie: Nejdelší souvislé pohoří v Austrálii je Great Dividing Range, které rozděluje pobřeží od vnitrozemí a rozprostírá se podél celého východního pobřeží Austrálie, od jihu na sever. Součástí 3.500kilometrového pohoří jsou Modré hory, pojmenované podle modrého oparu, kterým jsou obestřeny. Nejvyšší hora na australské pevnině je Kosciuszko, 2.228 metrů nad mořem.

Česká Republika: V ČR se na poměrně malém území vyskytuje velké množství druhů, na rozdíl od Austrálie majoritně neendemické. Nejpočetnější zvířata jsou ta, kterým se daří ve smíšených evropských lesích.

Austrálie: Díky více než 40 tisíc let trvající izolaci od okolních pevnin se Austrálie stala domovem spousty unikátních druhů. Mezi nejslavnější patří klokan, koala, ptakopysk, emu, vombat a tasmánští čerti. V Austrálii dokonce žije více klokanů než lidí.

Česká Republika: ČR leží v mírném pásmu, kde máte o mnohem větší šanci spatřit zasněženou krajinu než v Austrálii, kde kromě Australských Alp, jejichž severní část se nazývá Sněžné hory, padá sníh ojediněle.

Austrálie: Roční období jsou zrcadlovité od Evropy. To znamená, že se Vánoce v Austrálii slaví v parném létě. Austrálie se rozprostírá napříč různými podnebnými pásy, proto se klima může výrazně lišit od tropického severu, přes suché centrum, až do mírného jihovýchodu.

Česká Republika: Většina českých vín se produkuje ve vinařské oblasti na jižní a jihovýchodní Moravě.

Austrálie: Australské víno se mnohokrát osvědčilo na světovém trhu. V Austrálii je přes 60 vinařských oblastí, alespoň jedna v každém státě. Většina leží na jihu, kde vládnou mírnější teploty, např. tasmánské vinařství známého českého rodáka Josefa Chromého.

Česká Republika: Nejoblíbenějšími sporty v ČR jsou fotbal, lední hokej a tenis. Přímo v Česku vznikl nohejbal.

Austrálie: Australani rádi sledují a hrají kriket, ragby, tenis a pozemní hokej. V Austrálii vznikl AFL (podobný galskému fotbalu).