Emanuel Hajný

Emanuel Jan Hajný (1891 – 1972) byl v pořadí druhý konzul republiky ČSR v Sydney. Byl také mezi prvními československými krajany v Austrálii, kteří se pokusil hlásit do vojenské služby v australské armádě za první světové války.

K navázání oficiálních styků mezi Australským svazem a ČSR došlo v roce 1920. První generální konzul republiky Československa, Jiří Daneš, prováděl výzkumy po Austrálii a vytvořil si dlouhý seznam užitečných kontaktů.

Pojďme si ale rozšířit úhel pohledu a podíváme se na jednoho z dalších pracovníků prvního konzulátu Republiky Československa v Sydney.

Hajný na lodi, zřejmě cestou ze Sydney na Tahiti (1926). Zdroj: konzulát v Papete

Emanuel Jan Hajný se narodil 27. prosince 1890 na Moravě. Ještě před začátkem války se jako korespondent firmy Farbwerke vydal na studijní cestu přes Asii do Austrálie, kde následně vystudoval elektrotechnický obor v Sydney.

Po vypuknutí války se dobrovolně hlásil do australské armády, ale skončil jako většina bývalých obyvatelů nepřátelského Rakousko-Uherska. Byl internován v táboře v NSW, kde spolu s dalšími krajany čelil nejen drsným podmínkám, ale dokonce šikaně ze strany německy-mluvících zajatců, které tvořila valná většina zajatých.

V listopadu 1916 po úspěšném jednání, na základě kterého byl Hajný propuštěn na svobodu, stále tvrdohlavě hledal cestu jak se zapojit do války na straně mocností Dohod. V roce 1917 úspěšně obstál vleklou tahanici s australskými úřady, aby mohl bojovat. Byl v stejném roku vyslán na Soluňskou frontu, kde vládla patová situace. S dalšími československými vojáky se vylodili pod zvláštním „jugoslavským“ praporem, kde čelili drsným podmínkám a malárii.

Zraněné a nemocné vyléčila jednotka australských vojenských zdravotních sester, která byla zakotvena poblíž u pobřeží. Po založení čs. zahraniční legie byl přemístěn na frontu ve Francii.

Po vzniku samostatného Československého státu a po válce se vrátil do svého rodného kraje a následně odjel do Austrálie jako zaměstnanec MZV. Od ledna 1921 zastával funkci vicekonzula. Dne 8. ledna 1923 převzal výkon úřadu GK v Sydney od Jiřího Viktora Daneše. V roce 1926 uskutečnil první pracovní cestu Čecha na Tahiti.

Pracoval na MZV do roku 1948. Během jeho úspěšné kariery působil mimo jiné 10 let jako konzul na generálním konzulátu v New Yorku a konzul Československé republiky v Clevelandu. Po formálním propuštění ze služeb MZV se rozhodl zůstat v Spojených státech v exilu, kde roku 1972 v New Yorku umřel.

Češi v Austrálii

Oslavenec Jan Novák

V souvislosti s aktuální oslavou fantastických stých narozenin lyžaře Franka Příhody se sluší udělat malou exkurzi do historie a připomenout jiného významného krajana v Austrálii, který disponoval darem

Chci si přečíst »

You're currently offline. | Nyní jste offline.

Kontaktujte Generální konzulát České republiky v Sydney

Kontaktujte Velvyslanectví České republiky v Canbeře