Karel Franc

Karel Franc, bývalý generální konzul Československa v Austrálii, zmizel těsně před naplánovaným návratem do Československa.

Návrat bývalého generálního konzula do Československa, Karla France, se blížil v souvislosti s koncem jeho čtyřletého funkčního období v Austrálii. Psal se rok 1969. Po tom, co vpád Varšavských vojsk ukončil období politického uvolnění, které je označováno jako Pražské jaro, a Dubček byl nahrazen Gustávem Husákem, Karel Franc dumal nad tím, jestli se má vůbec vrátit zpět do rodné země.

Karel Franc s tehdějším ministrem pro imigraci, Billie Sneddenem. Zdroj: SMH.

Diplomata France na Austrálii lákaly zejména hezké pláže a rozdílně smýšlející společnost. Karel Franc byl mezi členy diplomatického sboru známý svou přímočarostí při vyjadřování o sovětské politice a také otevřeně podporoval Dubčeka, ikonického politika Pražského jara.

I přesto, že komunikace s ústředím vázla a jeho staří přátelé na ministerstvu mu přestali odepisovat, přišel mu příkaz pro jeho návrat do Československa. S výhledem na přístav v Sydney, se Franc rozhodl zůstat v Austrálii a tím se vzdát svého statusu diplomata, spolehlivého zdroje příjmu a ještě hůře, vzdát se tak rodiny v Praze. I proto se rozhodl začít v Austrálii novou kariéru.

Odlétat měl 8. října, ale namísto návratu se Karel Franc spolu se svou rodinou vytratil. Ani při poslední rozlučce s kolegy na konzulátu nemohl Franc svoje plány prozradit. Po rozlučce se sbalili a opustili svou rezidenci. Neměli namířeno však na letiště, ale kamkoliv, kde by mohl mít Karel chvíli klidu. Až později vyšlo najevo, že jeho rodině bylo umožněno zůstat v Austrálii, když získali přistěhovalecký status. ASIO, australská rozvědka, mu v tom pomohla a na oplátku jim Franc poskytl informace například o síti ruských agentů v Austrálii, kterou by Sovětský svaz využil v případě, že by došlo k válce.

„Sympatizuji s panem Francem, protože se do své vlasti nemůže vrátit kvůli ruské opresi a útlaku vůči tendencím k liberalizaci, které se v Československu začaly projevovat,“ uvedl bývalý australský premiér Gorton a dodal, že doufá, že bude Franc v Austrálii šťastný.

Náhledový obrázek: Karel s manželkou Jeroslavou Franc v roce 1969. Zdroj: časopis Australian Women’s Weekly.

Češi v Austrálii

Oslavenec Jan Novák

V souvislosti s aktuální oslavou fantastických stých narozenin lyžaře Franka Příhody se sluší udělat malou exkurzi do historie a připomenout jiného významného krajana v Austrálii, který disponoval darem

Chci si přečíst »

You're currently offline. | Nyní jste offline.

Kontaktujte Generální konzulát České republiky v Sydney

Kontaktujte Velvyslanectví České republiky v Canbeře