Často se žertuje, že Australani jsou národem trestanců, narážející na neblaze proslulou trestaneckou éru, kdy od konce 18. století do poloviny 19. století koloniální mocnost Británie odesílala trestance do Austrálie, kteří pak osídlovali její příbřežní oblasti. Přesun trestanců do Austrálie je stěžejní součástí osnovy v australských školách a příjezd „První flotily“, je považován za klíčový bod v dějinách australského kontinentu.
Mezi trestanci, kteří byli vyhnáni z Velké Británie, se často vyskytovali i nezletilí. Většina z nich se dopustila jenom drobných prohřešků, za které byli odsouzeni na strastiplnou cestu a pobyt ve vzdálené trestanecké kolonii.
Tato kapitola australských dějin je docela známá, málokdo si ale uvědomí, že mezi namačkanými odsouzenci v podpalubí trestanecké lodi Dunvegan Castle, která připlul do Austrálie 13. března v roce 1830, byl jeden český trestanec jménem Mark Blucher. Trestanec, narozen v Praze v roce 1801 byl v anglickém městě Nottingham odsouzen na 7 let za krádež krajky.
5 jeho spoluvězňů dlouhou, namáhavou a nebezpečnou výpravu do Austrálie nepřežilo. Cestujícím hrozilo ztroskotání, onemocnění kurdějemi a dokonce i požáry na palubě. Po příjezdu byl Mark Blucher přidělen Williamu Dunovi v regionu Hunter Valley na severu od Sydney.
V červnu 1843 skončil jeho trest a byl mu udělen Certificate of Freedom, dokument, který ho osvobodil od Williama Duna a umožnil mu zůstat v Austrálii nadále jako svobodný občan. Bohužel pouze 3 roky si užíval Austrálii na svobodě a dne 25. července 1846 zemřel na astmatický záchvat v Sydney.
Obytný dům Williama Duna, kterému byl český trestanec Mark Blucher přidělen. Zdroj: jenwilletts.com