Gól, klokani, gól

Zeleného klokana ve znaku známého pražského fotbalového klubu Bohemians zná snad každý, kdo se alespoň okrajově věnuje fotbalu. Jak ale došlo k tomu, že si pravě toto ikonické australské zvíře vzal pražský klub jako maskota?

Celá výprava AFK VRŠOVICE v Austrálii ve městě Perth. Celá výprava AFK VRŠOVICE v Austrálii ve městě Perth.

Začátkem roku 1927 se fotbalisté klubu AFK Vršovice vydali na cestu na opačnou stranu zeměkoule. Vzali si název Bohemians, aby Australanům ušetřili potíže s výslovností. Sehráli v Austrálii 19 utkání, z nichž ve 14 zvítězili. Název si po návratu z úspěšného zájezdu už nechali a klokana přijali jako svého maskota. Cestou domů hráči dokonce opatrovali párek živých klokanů, který byl tehdejšímu prezidentu Masarykovi věnován ministrem veřejných záležitostí australského státu Queensland. Někteří tvrdí, že převezení klokani ve skutečnosti patřili k druhu wallaby, který se odlišuje od ostatních menším vzrůstem. Osud těchto klokanů je obestřen tajemstvím a tradují se o něm různé teorie, z kterých nejpřesvědčivější je, že Masaryk je pouze slavnostně přijal a nechal je klubu. Potom byli věnováni jedné pražské zoologické zahradě.

Chcete-li se dozvědět více zajímavostí o bohatém vztahu fotbalového klubu Bohemians se vzdáleným kontinentem Austrálie a obecně o vlivu Čechů na australskou fotbalovou scénu, sledujte tyto webové stránky, kde budeme zajímavé příběhy a snímky postupně zveřejňovat.

Zápas mezi Bohemians a reprezentačním výběrem Austrálie dne 6. června. Čeští fotbalisti porazili Australany 6:4 před 30 000 diváky. Zápas mezi Bohemians a reprezentačním výběrem Austrálie dne 6. června. Čeští fotbalisti porazili Australany 6:4 před 30 000 diváky.

Češi v Austrálii

Andrew Greene

Česko-australský zpravodaj vypráví o jeho českých kořenech. Začátkem 50. let jeho prarodiče uprchli z Československa a usadili se v Austrálii. Andrew si uchoval jazyk a kulturu svých prarodičů. Začátkem 50. Letech

Chci si přečíst »
Češi v Austrálii

Miroslav Bukovský

Příběh o unikátním jazzmanovi, Miroslavu Bukovském, který se narodil v Československu v roce 1944 a v roce 1968 emigroval do Austrálie, kde se se svými skladbami stal jazzovou hvězdou. Měl významný

Chci si přečíst »

You're currently offline. | Nyní jste offline.

Kontaktujte Generální konzulát České republiky v Sydney

Kontaktujte Velvyslanectví České republiky v Canbeře